Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úspora s otazníkem

24. 03. 2013 18:05:45
Stát šetří. Musí, je krize. Ministerstva šetří, je to přeci jeden z jejich úkolů. MPSV se tedy rozhodlo snížit objem prostředků určených neziskovým organizacím. Sláva, uspořili jsme! Opravdu?

Tento příspěvek je úvaha, nikoliv ekonomická analýza. K té nejsem dostatečně fundovaná. Některé kalkulace tedy mohou trpět částečnou nepřesností (jde o princip, nikoliv výpočty, ty jsou pouze ilustrativní). Pokud se najde dostatečně fundovaný ekonom, který udělá detailní analýzu, ráda se dozvím výsledek.

Kdo jde z kola ven

Vezměme si modelovou situaci. Zařízení, které poskytuje pobytové služby těžce zdravotně postiženým dospělým spoluobčanům. Ti vyžadují nepřetržitou péči. Tedy 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Zařízení má 3 hlavní zdroje příjmu:

 • úhrady od uživatelů služeb
 • dary od soukromých dárců a nadací
 • dotaci MPSV (nejvyšší zdroj příjmů)

(vzhledem k dotačním pravidlům investiční dotace, kterou zařízení vyčerpalo nákup a opravu budovy, nesmí organizace podnikat a získavat tak peníze "komerční" cestou)

Nyní pojďme k jednotlivým zdrojům příjmů

Úhrady uživatelů služeb: Tyto úhrady jsou zákonem regulované. Je stanovena jejich maximální výše, takže je zařízení nemůže svévolně zvyšovat. Je to v pořádku, úhrady si uživatelé platí ze svého důchodu a příspěvku na péči. Jiné příjmy nemají, a tudíž je po nich zařízení nemůže chtít.

Dary od dárců a nadací: Získat prostředky je možné. A obtížné. Šetří nejen stát, ale i dárci. Firmy omezují přímé dary (z čeho je vyplácet, když tržeb je málo, daně se zvyšují a náklady stoupají), lidé šetří (ze stejných důvodů), nadace mají příjmy omezené a žadatelů je mnoho. Řada soukromých donátorů pak nepřispívá na mzdové náklady.

Dotace MPSV: Snižují se. Našemu modelovému zařízení klesly na úroveň 20% požadavku. Stát nemá z čeho vyplácet, tak šetří.

Modelové zařízení je tedy postaveno před následující možnosti:

 • sehnat peníze ze soukromého sektoru - snaží se, posílá žádosti o příspěvky a granty. Je to jedna z jeho rolí. Vedení směřuje většinu aktivit tímto směrem.
 • prodat majetek - ten však nemusí být k dispozici
 • sáhnout do úspor - kolik neziskovek má úspory na pokrytí celoročního provozu? Moc jich asi nebude.
 • podnikat - to však naše modelové zařízení nemůže. Má přeci investiční dotaci, která v rámci pravidel podnikání zakazuje
 • zavřít a poslat uživatele služeb zpět do rodin - po té, co peníze dojdou, nebude z čeho dále platit provoz a platy zaměstnaců

Pokud tedy zařízení nenajde dostatek zdrojů, zavře. Klienti se rozjedou zpět do svých domovů. Tím pádem je o jednoho žadatele méně. Paráda!

Ovšem, jak na tom bude ona zmíněná státní úspora?

Dojde-li k uzavření zařízení, následkem toho:

 • přijdou jeho zaměstnanci o práci - přestanou tedy platit daň z příjmů a odvody, nějaký čas bude část z nich (ne-li všichni) pobírat podporu v nezaměstnanosti, stát za ně bude platit zdravotní pojištění
 • uživatelé se ocitnou zpět v rodinách - protože vyžadují nepřetržitou péči, minimálně jeden člen domácnosti bude nucen opustit zaměstnání (příspěvek na péči na pokrytí nákladů na pečovatelku nestačí, alespoň částečně tedy pokryje výpadek příjmů pečujícího člena domácnosti; důchod pokryje vyšší výdaje domácnosti, která se rozrostla o jednoho člena). V případě, kdy například matka opustí zaměstnání, přestává platit daň z příjmů a odvody, stát za ni platí zdravotní pojištění
 • zařízení přestane odebírat služby - dodavatelé tedy přijdou o tržby a s nimi spojené platby DPH. Tyto výdaje se částečně přenesou do rodin, ale nikoliv plně (například spotřeba energie na osvětlení domácnosti se s nárůstem členů o jednoho výrazně nezvýší, apod.)

Uživatel může, samozřejmě, hledat místo v jiném zařízení. Kapacity však nejsou nafukovací a jejich navýšení s sebou většinou nese nutnost navýšení státních dotací.

V našem modelovém případě bychom tedy mohli kalkulovat takto:

Požadavek dotace: 2,5 mil Kč
Poskytntá dotace: 0,5 mil Kč

Úspora: 2 mil Kč (to je, panečku, peněz!)

A nyní nástin výpadku příjmů a nárůstu výdajů státního rozpočtu:

Výpadek daně ze mzdy a odvodů propuštěných zaměstnanců: 144 tis Kč
(10 zaměstnanců; 6 měsíců bez práce -> 3 měsíční výpadek příjmu; 3 měsíce kryje odstupné; zdravotní pojištění není započteno, neboť neputuje to státního rozpočtu)

Výpadek daně ze mzdy a odvodů pečujících rodičů: 434 tis Kč
(5 rodičů; 12 měsíců bez práce, bez odstupného; zdravotní pojištění není započteno)

Výplata podpory v nezaměstnanosti pro propuštěné zaměstnance: 202 tis Kč
(10 nezaměstnaných; 6 měsíců bez práce; 3 měsíce vyplácená podpora)

Úhrada zdravotního pojištění za nezaměstnané: 43 tis Kč
(10 nezaměstnaných; 6 měsíců; 723 Kč / měsíc)

Úhrada zdravotního pojištění za pečující rodiče: 43 tis Kč
(5 rodičů pečujících o osobu ve IV. stupni závislosti; 12 měsíců; 723 Kč / měsíc)


Výpadek příjmů státního rozpočtu + zvýšené výdaje celkem: 866 tis Kč

K tomuto výsledku je nutné ještě připočítat výpadek výnosů ze spotřebních daní (DPH a spotřební daň) související s ukončením provozování neziskové organizace a nižším příjmem zaměstnanců a rodin (tedy jejich nižšími výdaji na spotřebu).

A dále nehovoříme o výpadku příjmů zdravotních pojišťoven (cca 113 tis Kč v tomto modelovém případě).

Co se do kalkulace nevešlo

Nad rámec kalkulace je třeba uvažovat i o sociálním a psychickém dopadu na zúčastněné. Řada lidí si neužívá pocit, že jsou nezaměstnaní. Rodiče pečující o postižené bývají mnohdy vyřazeni z běžného společenského života, trvalá péče o plně závislou osobu je náročná a vyčerpávající.

Nyní se vracím k otázce položené v úvodu: skutečně stát výrazně ušetřil?

PS: ne každé zařízení při snížení dotace zavře. Řada jich sežene peníze z jiných zdrojů. Některé propustí část (zbytných) zaměstnanců, ostatním sníží platy (mimochodem průměrná hrubá mzda osobních asistentů je cca 13 300,- Kč). Náklady omezí na nezbytné minimum. Ovšem nejistota, jak tomu bude příští rok a jestli tentokrát dotace neklesne třeba na 5% trvá.


Zdroje: kalkulátor mzdy iDnes.cz; Český statistický úřad; VZP; platy.cz

Autor: Hana Žaneta Fleknová | neděle 24.3.2013 18:05 | karma článku: 11.61 | přečteno: 533x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Martin Nosek

Omluva

Dobrý den. Na základě výzvy okresního státního zástupce pana JUDr. Jana Řeháčka zveřejňuji následující omluvu k článku Prošlá kulturní konzerva:

19.9.2017 v 23:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 87 |

Richard Siemko

Islámský terorismus

Pokud nelhal překlad projevu prezidenta Trumpa v OSN, neváhal vyslovit to, co je leckde mediálně nepřípustné. Jednoznačně označil teroristy, kteří své masové vraždy páchají se zvoláním Alláhu Akbar, jako Islámský terorismus.

19.9.2017 v 18:59 | Karma článku: 25.12 | Přečteno: 644 | Diskuse

Kateřina Kostrůnková

Pustošená Amerika hlásí desítky mrtvých, Jižní Asie přes 2100 obětí. Nevyváženost médií.

Hurikány v Americe ukazují nejen sílu přírody, ale především sílu médií. Všechna pozornost je obrácena k západu. O silném monzunu a jeho obětech v jižní Asii se však téměř neinformuje.

19.9.2017 v 18:48 | Karma článku: 18.70 | Přečteno: 362 | Diskuse

Karel Trčálek

Komu je určena propaganda synka z Poruby?

Podle pamětníků býval prý synek z Poruby celkem vtipným pozorovatelem života. On sám nejlíp ví, proč se dal na propagandu, poněkud směšnou ve své předstírané nevážnosti

19.9.2017 v 18:42 | Karma článku: 16.83 | Přečteno: 801 | Diskuse

Tomáš Gayer

Jasné známky diskriminace

Klíčová slova tohoto miniblogu: kauza, nésti, známka, jasný, diskriminace, střelná zbraň, pouhý, záminka, nepřijetí, škola.

19.9.2017 v 18:15 | Karma článku: 23.17 | Přečteno: 512 | Diskuse
Počet článků 6 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2032
Aktivní líná matka toho času na zasloužené rodičovské dovolené.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.