Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dokud ženy budou rodit...

7. 11. 2013 13:28:45
Ženy jsou hospodyně, muži vydělávají peníze. Jeden z genderových stereotypů, proti kterým feministky brojí. Bojují za rovnost pohlaví, stejné příležitosti, rovné zacházení a možnosti pro muže i ženy. Absurdita nebo nutnost?

Život v lidské společnosti s sebou nese nerovnosti (s výjimkou zrození a smrti). Biologické i společenské. Propastné i zanedbatelné. Muži a ženy se liší. Jinak by bylo dvojí pohlaví plýtváním. Popřením jinakosti popíráme sami sebe.

Nejsme si rovní

Genderové stereotypy jsou dnes "in". Aktivisté volají po genderově neutrálních hračkách, slabikářích, inzerátech v novinách. Za genderově (ne)stereotypní jsou označovány filmy (Švédská kina označují filmy, které obsahují předsudky) či reklamy (čímž nechci říci, že všechny reklamy jsou ukázkou korektnosti - korektní reklama je zkrátka protimluv).

Je však zajímavé, že navzdory genderové nekorektnosti slabikářů, ve kterých Ema má mísu a máma mele maso, je mezi kuchaři (profesionálními i domácími) značný počet mužů. Že by jim maminky vysvětlovaly, jak to s tím genderem vlastně je? Anebo nemají slabikáře na náš další nejen profesní vývoj takový vliv?

A už vůbec si nejsem jistá, jaký přínos má mít odstranění genderově stereotypních scén z filmů. Mají snad ženy v reálném životě trávit méně času na táčkách s kamarádkami? A muži tichým rozjímáním nad rybářskými pruty? Třeba mi nějaká genderová specialistka situaci osvětlí. Jsem otevřená všem názorům.

Bojovaly, bojují

Chápejte mě správně. Jsem ráda, že feministky 19. století vybojovaly ženám právo na studia, práci i účast ve volbách. A jsem ráda, že žiji v Evropě, kde mohu chodit po ulicích sama, řídit své auto a kamarádit se s muži. Ovšem doba i společnost se mění.

Dnes již není problém, aby muž zůstal na rodičovské dovolené, zatímco žena přináší peníze do rodinného rozpočtu. Stejně tak, pokud po tom touží, může žena řídit kamion, věnovat se vědeckému bádání nebo třeba pilotovat dopravní letoun. A muž může ošetřovat nemocné, dělat osobního asistenta řediteli zeměkoule nebo prodávat dorty v cukrárně.

Domnívám se tedy, že nazrává doba nikoliv na odstranění nerovnosti mezi pohlavími, ale naopak na objevování našich výlučností a přínosů z toho vyplývajících. Proč se "holky z genderu" nesnaží zaměstnavatelům vysvětlit, jak jsou ženy úžasné a více energie vkládají do prosazování kvót? Ruku v ruce s tím jde téma odmeňování. Zaměstnavatelé si cenní výjimečnosti a velkého přínosu pro firmu. A zde je veliký prostor pro osvětlení jedinečnosti a nepostradatelnosti ženského i mužského prvku v kolektivu. Věřím, že to zafunguje lépe, než volání po bezpodmínečně rovných platech mužů a žen.

Co nás rozděluje, to nás spojí

Odstraňování genderových stereotypů za každou cenu považuji za nesmyslné a nepřirozené. Nejsme stejní, ani si nejsme rovní. A z biologického hlediska nezastáváme stejné role. Základní životní role, totiž mateřství a otcovství, je genderově nerovná. Dokud ženy budou rodit a kojit děti (nebo dokud se to muži nenaučí), budou náš život provázet rozdíly. Užívejme si je a vzájemně se doplňujme. Stejnost je nudná!

PS: Kam až může touha po genderové spravedlnosti zajít názorně ukazuje příklad jedné američanky, která se rozhodla nekojit své dítě, protože kojení vytváří nerovnost mezi vztahem matky a otce k dítěti.

Autor: Hana Žaneta Fleknová | čtvrtek 7.11.2013 13:28 | karma článku: 39.67 | přečteno: 6330x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Martin Nosek

Omluva

Dobrý den. Na základě výzvy okresního státního zástupce pana JUDr. Jana Řeháčka zveřejňuji následující omluvu k článku Prošlá kulturní konzerva:

19.9.2017 v 23:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 84 |

Richard Siemko

Islámský terorismus

Pokud nelhal překlad projevu prezidenta Trumpa v OSN, neváhal vyslovit to, co je leckde mediálně nepřípustné. Jednoznačně označil teroristy, kteří své masové vraždy páchají se zvoláním Alláhu Akbar, jako Islámský terorismus.

19.9.2017 v 18:59 | Karma článku: 25.12 | Přečteno: 641 | Diskuse

Kateřina Kostrůnková

Pustošená Amerika hlásí desítky mrtvých, Jižní Asie přes 2100 obětí. Nevyváženost médií.

Hurikány v Americe ukazují nejen sílu přírody, ale především sílu médií. Všechna pozornost je obrácena k západu. O silném monzunu a jeho obětech v jižní Asii se však téměř neinformuje.

19.9.2017 v 18:48 | Karma článku: 18.70 | Přečteno: 362 | Diskuse

Karel Trčálek

Komu je určena propaganda synka z Poruby?

Podle pamětníků býval prý synek z Poruby celkem vtipným pozorovatelem života. On sám nejlíp ví, proč se dal na propagandu, poněkud směšnou ve své předstírané nevážnosti

19.9.2017 v 18:42 | Karma článku: 16.83 | Přečteno: 800 | Diskuse

Tomáš Gayer

Jasné známky diskriminace

Klíčová slova tohoto miniblogu: kauza, nésti, známka, jasný, diskriminace, střelná zbraň, pouhý, záminka, nepřijetí, škola.

19.9.2017 v 18:15 | Karma článku: 23.17 | Přečteno: 511 | Diskuse
Počet článků 6 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2032
Aktivní líná matka toho času na zasloužené rodičovské dovolené.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.