Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úspora s otazníkem

24. 03. 2013 18:05:45
Stát šetří. Musí, je krize. Ministerstva šetří, je to přeci jeden z jejich úkolů. MPSV se tedy rozhodlo snížit objem prostředků určených neziskovým organizacím. Sláva, uspořili jsme! Opravdu?

Tento příspěvek je úvaha, nikoliv ekonomická analýza. K té nejsem dostatečně fundovaná. Některé kalkulace tedy mohou trpět částečnou nepřesností (jde o princip, nikoliv výpočty, ty jsou pouze ilustrativní). Pokud se najde dostatečně fundovaný ekonom, který udělá detailní analýzu, ráda se dozvím výsledek.

Kdo jde z kola ven

Vezměme si modelovou situaci. Zařízení, které poskytuje pobytové služby těžce zdravotně postiženým dospělým spoluobčanům. Ti vyžadují nepřetržitou péči. Tedy 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Zařízení má 3 hlavní zdroje příjmu:

 • úhrady od uživatelů služeb
 • dary od soukromých dárců a nadací
 • dotaci MPSV (nejvyšší zdroj příjmů)

(vzhledem k dotačním pravidlům investiční dotace, kterou zařízení vyčerpalo nákup a opravu budovy, nesmí organizace podnikat a získavat tak peníze "komerční" cestou)

Nyní pojďme k jednotlivým zdrojům příjmů

Úhrady uživatelů služeb: Tyto úhrady jsou zákonem regulované. Je stanovena jejich maximální výše, takže je zařízení nemůže svévolně zvyšovat. Je to v pořádku, úhrady si uživatelé platí ze svého důchodu a příspěvku na péči. Jiné příjmy nemají, a tudíž je po nich zařízení nemůže chtít.

Dary od dárců a nadací: Získat prostředky je možné. A obtížné. Šetří nejen stát, ale i dárci. Firmy omezují přímé dary (z čeho je vyplácet, když tržeb je málo, daně se zvyšují a náklady stoupají), lidé šetří (ze stejných důvodů), nadace mají příjmy omezené a žadatelů je mnoho. Řada soukromých donátorů pak nepřispívá na mzdové náklady.

Dotace MPSV: Snižují se. Našemu modelovému zařízení klesly na úroveň 20% požadavku. Stát nemá z čeho vyplácet, tak šetří.

Modelové zařízení je tedy postaveno před následující možnosti:

 • sehnat peníze ze soukromého sektoru - snaží se, posílá žádosti o příspěvky a granty. Je to jedna z jeho rolí. Vedení směřuje většinu aktivit tímto směrem.
 • prodat majetek - ten však nemusí být k dispozici
 • sáhnout do úspor - kolik neziskovek má úspory na pokrytí celoročního provozu? Moc jich asi nebude.
 • podnikat - to však naše modelové zařízení nemůže. Má přeci investiční dotaci, která v rámci pravidel podnikání zakazuje
 • zavřít a poslat uživatele služeb zpět do rodin - po té, co peníze dojdou, nebude z čeho dále platit provoz a platy zaměstnaců

Pokud tedy zařízení nenajde dostatek zdrojů, zavře. Klienti se rozjedou zpět do svých domovů. Tím pádem je o jednoho žadatele méně. Paráda!

Ovšem, jak na tom bude ona zmíněná státní úspora?

Dojde-li k uzavření zařízení, následkem toho:

 • přijdou jeho zaměstnanci o práci - přestanou tedy platit daň z příjmů a odvody, nějaký čas bude část z nich (ne-li všichni) pobírat podporu v nezaměstnanosti, stát za ně bude platit zdravotní pojištění
 • uživatelé se ocitnou zpět v rodinách - protože vyžadují nepřetržitou péči, minimálně jeden člen domácnosti bude nucen opustit zaměstnání (příspěvek na péči na pokrytí nákladů na pečovatelku nestačí, alespoň částečně tedy pokryje výpadek příjmů pečujícího člena domácnosti; důchod pokryje vyšší výdaje domácnosti, která se rozrostla o jednoho člena). V případě, kdy například matka opustí zaměstnání, přestává platit daň z příjmů a odvody, stát za ni platí zdravotní pojištění
 • zařízení přestane odebírat služby - dodavatelé tedy přijdou o tržby a s nimi spojené platby DPH. Tyto výdaje se částečně přenesou do rodin, ale nikoliv plně (například spotřeba energie na osvětlení domácnosti se s nárůstem členů o jednoho výrazně nezvýší, apod.)

Uživatel může, samozřejmě, hledat místo v jiném zařízení. Kapacity však nejsou nafukovací a jejich navýšení s sebou většinou nese nutnost navýšení státních dotací.

V našem modelovém případě bychom tedy mohli kalkulovat takto:

Požadavek dotace: 2,5 mil Kč
Poskytntá dotace: 0,5 mil Kč

Úspora: 2 mil Kč (to je, panečku, peněz!)

A nyní nástin výpadku příjmů a nárůstu výdajů státního rozpočtu:

Výpadek daně ze mzdy a odvodů propuštěných zaměstnanců: 144 tis Kč
(10 zaměstnanců; 6 měsíců bez práce -> 3 měsíční výpadek příjmu; 3 měsíce kryje odstupné; zdravotní pojištění není započteno, neboť neputuje to státního rozpočtu)

Výpadek daně ze mzdy a odvodů pečujících rodičů: 434 tis Kč
(5 rodičů; 12 měsíců bez práce, bez odstupného; zdravotní pojištění není započteno)

Výplata podpory v nezaměstnanosti pro propuštěné zaměstnance: 202 tis Kč
(10 nezaměstnaných; 6 měsíců bez práce; 3 měsíce vyplácená podpora)

Úhrada zdravotního pojištění za nezaměstnané: 43 tis Kč
(10 nezaměstnaných; 6 měsíců; 723 Kč / měsíc)

Úhrada zdravotního pojištění za pečující rodiče: 43 tis Kč
(5 rodičů pečujících o osobu ve IV. stupni závislosti; 12 měsíců; 723 Kč / měsíc)


Výpadek příjmů státního rozpočtu + zvýšené výdaje celkem: 866 tis Kč

K tomuto výsledku je nutné ještě připočítat výpadek výnosů ze spotřebních daní (DPH a spotřební daň) související s ukončením provozování neziskové organizace a nižším příjmem zaměstnanců a rodin (tedy jejich nižšími výdaji na spotřebu).

A dále nehovoříme o výpadku příjmů zdravotních pojišťoven (cca 113 tis Kč v tomto modelovém případě).

Co se do kalkulace nevešlo

Nad rámec kalkulace je třeba uvažovat i o sociálním a psychickém dopadu na zúčastněné. Řada lidí si neužívá pocit, že jsou nezaměstnaní. Rodiče pečující o postižené bývají mnohdy vyřazeni z běžného společenského života, trvalá péče o plně závislou osobu je náročná a vyčerpávající.

Nyní se vracím k otázce položené v úvodu: skutečně stát výrazně ušetřil?

PS: ne každé zařízení při snížení dotace zavře. Řada jich sežene peníze z jiných zdrojů. Některé propustí část (zbytných) zaměstnanců, ostatním sníží platy (mimochodem průměrná hrubá mzda osobních asistentů je cca 13 300,- Kč). Náklady omezí na nezbytné minimum. Ovšem nejistota, jak tomu bude příští rok a jestli tentokrát dotace neklesne třeba na 5% trvá.


Zdroje: kalkulátor mzdy iDnes.cz; Český statistický úřad; VZP; platy.cz

Autor: Hana Žaneta Fleknová | neděle 24.3.2013 18:05 | karma článku: 11.61 | přečteno: 533x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Sylva Heidlerová

Voli, voli, voliči a okrskoví komi, komi, komici

Že ve volebních místnostech dochází k pochybením, manipulacím a dokonce k podvodům o tom žádná. Ptám se, kdo to zaplatí?

19.11.2017 v 20:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Libor Popovský

„Alláhu Akbar“: Islámský bojový pokřik

"Zvolání ́Alláhu Akbar ́ je v poslední době neoddělitelně spojováno s terorismem. Toto zvolání nám však ve skutečnosti především říká, že "Alláh je větší" než kterýkoliv jiný bůh.

19.11.2017 v 20:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 4 | Diskuse

Karolína Košařová

Před dvěma lety zemřela Lucie Bittalová, statečná bojovnice proti rakovině děložního čípku

Lucka se narodila v roce 1987 na Moravě, tam také absolvovala gymnázium, po maturitě se vydala na zkušenou do Walesu a po dvou letech práce v zahraničí začala studovat anglistiku na Masarykově univerzitě v Brně.

19.11.2017 v 19:46 | Karma článku: 4.92 | Přečteno: 117 | Diskuse

Veronika Stejskalová

Generace singles? Nebo je to vlastně jinak!

Podle statistiků často bydlíme sami, oproti generaci našich rodičů ve srovnatelném věku. No jo, jenže předchozí generace se obecně dříve usazovala, zakládala rodiny, prostě hnízdila...a asi se také tolik nerozváděla.

19.11.2017 v 19:40 | Karma článku: 5.38 | Přečteno: 243 | Diskuse

Filip Vajdík

Je rasismus moudrá ideologie?

Může tmavá barva pleti jednoznačně dokazovat násilný charakter daného člověka? A je světlejší pleť zárukou slušnosti a inteligence?

19.11.2017 v 19:26 | Karma článku: 5.35 | Přečteno: 177 | Diskuse
Počet článků 6 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2032
Aktivní líná matka toho času na zasloužené rodičovské dovolené.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.