Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dokud ženy budou rodit...

7. 11. 2013 13:28:45
Ženy jsou hospodyně, muži vydělávají peníze. Jeden z genderových stereotypů, proti kterým feministky brojí. Bojují za rovnost pohlaví, stejné příležitosti, rovné zacházení a možnosti pro muže i ženy. Absurdita nebo nutnost?

Život v lidské společnosti s sebou nese nerovnosti (s výjimkou zrození a smrti). Biologické i společenské. Propastné i zanedbatelné. Muži a ženy se liší. Jinak by bylo dvojí pohlaví plýtváním. Popřením jinakosti popíráme sami sebe.

Nejsme si rovní

Genderové stereotypy jsou dnes "in". Aktivisté volají po genderově neutrálních hračkách, slabikářích, inzerátech v novinách. Za genderově (ne)stereotypní jsou označovány filmy (Švédská kina označují filmy, které obsahují předsudky) či reklamy (čímž nechci říci, že všechny reklamy jsou ukázkou korektnosti - korektní reklama je zkrátka protimluv).

Je však zajímavé, že navzdory genderové nekorektnosti slabikářů, ve kterých Ema má mísu a máma mele maso, je mezi kuchaři (profesionálními i domácími) značný počet mužů. Že by jim maminky vysvětlovaly, jak to s tím genderem vlastně je? Anebo nemají slabikáře na náš další nejen profesní vývoj takový vliv?

A už vůbec si nejsem jistá, jaký přínos má mít odstranění genderově stereotypních scén z filmů. Mají snad ženy v reálném životě trávit méně času na táčkách s kamarádkami? A muži tichým rozjímáním nad rybářskými pruty? Třeba mi nějaká genderová specialistka situaci osvětlí. Jsem otevřená všem názorům.

Bojovaly, bojují

Chápejte mě správně. Jsem ráda, že feministky 19. století vybojovaly ženám právo na studia, práci i účast ve volbách. A jsem ráda, že žiji v Evropě, kde mohu chodit po ulicích sama, řídit své auto a kamarádit se s muži. Ovšem doba i společnost se mění.

Dnes již není problém, aby muž zůstal na rodičovské dovolené, zatímco žena přináší peníze do rodinného rozpočtu. Stejně tak, pokud po tom touží, může žena řídit kamion, věnovat se vědeckému bádání nebo třeba pilotovat dopravní letoun. A muž může ošetřovat nemocné, dělat osobního asistenta řediteli zeměkoule nebo prodávat dorty v cukrárně.

Domnívám se tedy, že nazrává doba nikoliv na odstranění nerovnosti mezi pohlavími, ale naopak na objevování našich výlučností a přínosů z toho vyplývajících. Proč se "holky z genderu" nesnaží zaměstnavatelům vysvětlit, jak jsou ženy úžasné a více energie vkládají do prosazování kvót? Ruku v ruce s tím jde téma odmeňování. Zaměstnavatelé si cenní výjimečnosti a velkého přínosu pro firmu. A zde je veliký prostor pro osvětlení jedinečnosti a nepostradatelnosti ženského i mužského prvku v kolektivu. Věřím, že to zafunguje lépe, než volání po bezpodmínečně rovných platech mužů a žen.

Co nás rozděluje, to nás spojí

Odstraňování genderových stereotypů za každou cenu považuji za nesmyslné a nepřirozené. Nejsme stejní, ani si nejsme rovní. A z biologického hlediska nezastáváme stejné role. Základní životní role, totiž mateřství a otcovství, je genderově nerovná. Dokud ženy budou rodit a kojit děti (nebo dokud se to muži nenaučí), budou náš život provázet rozdíly. Užívejme si je a vzájemně se doplňujme. Stejnost je nudná!

PS: Kam až může touha po genderové spravedlnosti zajít názorně ukazuje příklad jedné američanky, která se rozhodla nekojit své dítě, protože kojení vytváří nerovnost mezi vztahem matky a otce k dítěti.

Autor: Hana Žaneta Fleknová | čtvrtek 7.11.2013 13:28 | karma článku: 39.67 | přečteno: 6330x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Sylva Heidlerová

Voli, voli, voliči a okrskoví komi, komi, komici

Že ve volebních místnostech dochází k pochybením, manipulacím a dokonce k podvodům o tom žádná. Ptám se, kdo to zaplatí?

19.11.2017 v 20:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Libor Popovský

„Alláhu Akbar“: Islámský bojový pokřik

"Zvolání ́Alláhu Akbar ́ je v poslední době neoddělitelně spojováno s terorismem. Toto zvolání nám však ve skutečnosti především říká, že "Alláh je větší" než kterýkoliv jiný bůh.

19.11.2017 v 20:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 4 | Diskuse

Karolína Košařová

Před dvěma lety zemřela Lucie Bittalová, statečná bojovnice proti rakovině děložního čípku

Lucka se narodila v roce 1987 na Moravě, tam také absolvovala gymnázium, po maturitě se vydala na zkušenou do Walesu a po dvou letech práce v zahraničí začala studovat anglistiku na Masarykově univerzitě v Brně.

19.11.2017 v 19:46 | Karma článku: 4.92 | Přečteno: 117 | Diskuse

Veronika Stejskalová

Generace singles? Nebo je to vlastně jinak!

Podle statistiků často bydlíme sami, oproti generaci našich rodičů ve srovnatelném věku. No jo, jenže předchozí generace se obecně dříve usazovala, zakládala rodiny, prostě hnízdila...a asi se také tolik nerozváděla.

19.11.2017 v 19:40 | Karma článku: 5.38 | Přečteno: 243 | Diskuse

Filip Vajdík

Je rasismus moudrá ideologie?

Může tmavá barva pleti jednoznačně dokazovat násilný charakter daného člověka? A je světlejší pleť zárukou slušnosti a inteligence?

19.11.2017 v 19:26 | Karma článku: 5.35 | Přečteno: 177 | Diskuse
Počet článků 6 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2032
Aktivní líná matka toho času na zasloužené rodičovské dovolené.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.